Jak přeinstalovat macOS

Máte problémy s operačním systémem, prodáváte nebo vyměňujete váš Mac a potřebujete přeinstalovat nebo dostat vaše zařízení do stejného stavu jako jste ho dostali když jste ho kupovali? Tak to jste na správném místě, v tomto článku se dočtete jak správně postupovat při přeinstalování macOS.

Spusťte Mac ze Zotavení macOS

Nejprve se ujistěte, že je Mac připojen k internetu. Pak si ověřte jestli používáte Mac s chipem Apple, a postupujte podle dalších kroků:

Čip Apple

Zapněte Mac a podržte napájecí tlačítko,  do té doby než se otevře okno s volbami spuštění. Klikněte na ikonu ozubeného kola s názvem Volby a potom na Pokračovat.

Procesor Intel

Zapněte Mac a pak hned podržte stisknutou kombinaci kláves Command (⌘)-R, dokud se nezobrazí logo Apple nebo jiný obrázek. Pokud se zobrazí výzva k výběru uživatele, pro kterého znáte heslo, vyberte vhodného uživatele, klikněte na tlačítko Další a zadejte heslo správce.

Přeinstalování macOS

Pokud chcete z jakéhokoliv důvodu přeinstalovat na vašem počítači macOS z Macu se neodstraní žádná data. Pro zahájení instalace vyberte v okně utilit v rámci Zotavení macOS možnost Znovu nainstalovat macOS. Následně klikněte na tlačítko Pokračovat a dále postupujte podle pokynů na obrazovce.

přeinstalace macOS

  • Pokud budete vyzváni k odemčení disku zadejte heslo, se kterým se přihlašujete k vašemu Macu.
  • V případě, že instalátor disk nevidí nebo hlásí, že systém se nedá do počítače nebo na vybraný svazek nainstalovat, možná bude potřeba disk nejdřív vymazat.
  • Jestliže instalační program nabídne volbu mezi instalací na Macintosh HD nebo Macintosh HD – Data, zvolte možnost Macintosh HD.
  • Nechte instalaci doběhnout do konce, aniž byste Mac uspali nebo zaklopili víko. Je možné, že se Mac bude několikrát restartovat a zobrazovat ukazatel průběhu, obrazovka navíc může být delší dobu prázdná.

Po dokončení instalace se váš Mac může restartovat a spustit asistenta nastavení. Pokud Mac prodáváte, chystáte se jej vyměnit nebo jej darujete, stisknutím kombinace kláves Command-Q ukončete asistenta bez dokončení nastavení. Pak klikněte na Vypnout. Až nový majitel Mac spustí, bude moct nastavení dokončit pomocí zadáním vlastních údajů.

Další možnosti instalace systému macOS

Když provádíte instalaci macOS ze zotavení, získáte aktuální verzi naposledy nainstalovaného macOS kromě několika výjimek:

  • Pokud na počítačích Mac s procesorem Intel použijete během spuštění kombinaci kláves Shift-Option-Command-R, bude vám nabídnuta verze macOS, která byla dodána s Macem nebo nejbližší dostupná verze. Také můžete během spouštění použít kombinaci Option-Command-R a bude vám nabídnuta buď nejnovější verze macOS, která je kompatibilní s daným Macem, nebo v některých případech verze macOS, která byla dodána s Macem, nebo nejbližší dostupná verze.
  • Pokud byla v nedávné době na Macu vyměněna logická deska, je možné, že vám bude nabídnuta pouze nejnovější verze macOS kompatibilní s Macem.
  • Pokud jste právě vymazali celý startovací disk, může vám být nabídnuta pouze verze macOS, která byla dodána s Macem, nebo nejbližší dostupná verze.

Pokud je macOS kompatibilní s Macem, můžete k instalaci macOS použít také následující postupy:

Chystáte se k nám osobně?

Sjednejte si s námi ihned termín vaší opravy. Naleznete nás v Karlíně na adrese Rohanské nábřeží 19, Praha 8 v blízkosti stanice metra Křižíkova. Možnost bezplatného parkování před naší provozovnou.

Nejste z Prahy, nevadí. Pro naše mimopražské zákazníky nabízíme službu svozu opravy ve spolupráci se Zásilkovnou, a to z důvodu snížení nákladů na přepravu ze strany zákazníka. Svoz do servisu hradíme my a zákazník si následně může vybrat způsob doručení opraveného zařízení. Tento svoz si u nás můžete objednat zdarma.

Svoz Apple oprav za speciální cenu 149,- CZK

Neváhejte nás tedy kontaktovat emailem na info@iopravna.cz nebo telefonicky na čísle +420 226 211 650 a sjednejte si svoz vašeho zařízení.